Witamy na stronach projektu Wygasz
realizowanego w województwie dolnośląskim
w ramach przedsięwzięcia „Ścieżki Kopernika


Aktualności

Izerski Park Ciemnego Nieba skończył pięć lat!

5 lat IPCN Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN), czyli obszar ochrony ciemności izerskiej, został powołany w dniu 4-go listopada 2009 r. IPCN usytuowany jest w górnej, granicznej części doliny Izery i doliny Jizerki, gdzie zajmuje niemal 75 km2 terenu należącego częściowo do Polski, częściowo do Czech.

Na terenie IPCN mają miejsce różne wydarzenia astronomiczne: Szkolne Warsztaty Astronomiczne, Astronomiczne Dni, Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne, a od roku 2013 także Warsztaty dla Nauczycieli (WDN) realizowane w ramach projektu Wygasz mają miejsce właśnie tam.

Uczestnicy WDN mogą skorzystać nie tylko ze specjalnie dla nich przygotowanych zajęć warsztatowych, ale również przespacerować się zbudowaną wzdłuż Drogi Izerskiej Ścieżką Edukacyjną, będącą modelem Układu Słonecznego, czy zapoznać się z astronomicznymi instalacjami, takimi jak Zegar Słoneczny, czy gnomon znajdującymi się tuż przy Stacji Turystycznej Orle. Walorom edukacyjnym IPCN towarzyszy oryginalne piękno Gór Izerskich, które zachwycają o każdej porze roku, także o każdej porze dnia i nocy(!).

Więcej informacji na temat piątej rocznicy IPCN znaleźć można na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego w artykule pt. "Pięć lat Izerskiego Parku Ciemnego Nieba".

Warsztaty astronomiczne dla nauczycieli

Na początku października 2014 będą mieć miejsce kolejne warsztaty w ramach projektu Wygasz dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Będą to ostatnie warsztaty realizowane w ramach projektu. Tematem warsztatów będzie zanieczyszczenie światłem, czyli jeden z najbardziej interdyscyplinarnych tematów w nauce. Pogram warsztatów obejmuje wykłady i zajęcia obserwacyjne, dzięki którym uczestnicy dokładnie poznają problem zanieczyszczanie światłem i nauczą się jak je mierzyć metodami astronomicznymi. Zdobyta w trakcie warsztatów wiedza i umiejętności oraz dostarczone przez nas materiały edukacyjne umożliwią nauczycielom przeprowadzenie interesujących zajęć dla uczniów w swoich szkołach. Nauczyciele po ukończeniu warsztatów otrzymają certyfikat, który upoważnia ich do korzystania z Pracowni Dydaktyczno-Obserwacyjnej. Pracownia ta, utworzona w ramach projektu Wygasz w osadzie Orle (Izerski Park Ciemnego Nieba, Góry Izerskie), wyposażona jest sprzęt niezbędny do zajęć edukacyjnych z tematu zanieczyszczenie światłem.

Warsztaty astronomiczne dla nauczycieli odbędą się w dniach 3-5 października 2014 w Stacji Turystycznej Orle (Osiedle Orle 1, 58-580 Szklarska Poręba). Zajęcia w dniu 3-go października zaczną się około godziny 15-tej, zaś te w dniu 5-go października zakończą się około godziny 13-tej.

Zapisy na warsztaty będziemy prowadzić do 25 września 2014. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego po niniejszym linkiem.

Maksymalna ilość uczestników wynosi 15 osób. Koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników pokrywane są przez organizatorów warsztatów. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu.

Szkolne Warsztaty Astronomiczne (SWA XIV)

Na początku października będzie mieć miejsce kolejna edycja Szkolnych Warsztatów Astronomicznych (SWA XIV). W ramach SWA XIV obędą się m.in. zajęcia dotyczące problemu zanieczyszczenia światłem, w tym zajęcia praktyczne z pomiarów jasności nieba.

Termin SWA XIV: od 1-go do 3-go października 2014.

Chętnych uczniów szkół średnich, którzy chcieliby uczestniczyć w SWA XIV prosimy o zarejestrowanie się poprzez formularz zgłoszeniowy.

Wnioski będą rozpatrywane głównie w oparciu o ostatnie pole formularza brzmiące: "Uzasadnij dlaczego chcesz jechać na SWA". Uzasadnienie powinno mieć około 1000 znaków tekstu, nie licząc spacji. W tekście możecie pisać o swoich zainteresowaniach, pasjach lub o swoich doświadczeniach w związku z udziałem na poprzednich edycjach SWA.

Wygasz na OSA Izery 2014

W czwartek 21.08 w Orlu rozpoczną się 9. Ogólnopolskie Spotkania Astronomiczne Izery 2014. OSA to zlot miłośników astronomii. Dla nich w ramach projektu Wygasz zorganizowane będą wykłady i warsztat obserwacyjny z astronomicznych metod pomiary poziomu zanieczyszczenia światłem. Głównym elementem zajęć będzie pomiar jasności nieba nocnego metodą astro-fotograficzną. Tę nowatorską metodę opracowano w ramach projektu Wygasz z myślą o astro-amatorach zaawansowanych w obserwacjach nieba. Uczestnicy OSA poddadzą metodę testom, dzięki którym będziemy wiedzieć czy i jakie poprawki do metody należy wprowadzić.

Wszystkich miłośników astronomii serdecznie zapraszamy. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy na OSA prowadzone są na stronie internetowej spotkań.

Wygasz w MOA

W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym (MOA) w Niepołomicach w dniach 1-5 lipca 2014 odbyła się IV Letnia Szkoła Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Astronomicznej (EAAE). Uczestnikami byli nauczyciele przedmiotów ścisłych i przyrodniczych wszystkich typów szkół, a także uczniowie starszych klas, zainteresowani tematyką astronomiczną. Wśród wygłoszonych wykładów znalazły się też dwa na temat ciemnego nieba oraz projektów Wygasz i Astro Izery. W nocy 1/2 lipca wykonane zostały pomiary jasności nocnego nieba nad MOA. Otrzymano wyniki 20.30-20.50 magnitudo na kwadratową sekundę łuku (pomiar SQM-L) oraz 5.5 (jasne niebo podmiejskie) w skali Bortle’a. Pomiar wykonany miernikiem SQM-L jest zgodny z teoretycznymi wyznaczeniami dostępnymi w Light Pollution Atlas 2006.